Yazılım Bazen Bir Çok Sorunu Çözebilir

Yazılım Bazen Bir Çok Sorunu Çözebilir

Kişi ya da kurumların faaliyetlerinin başarılı ve hatta sürdürülebilir olması için planlama en zorunlu önceliktir. Herhangi bir planlama yapılmaması durumunda; işin neresinden ne zaman başlanılacağı, hangi aşamada olduğu, varsa aksaklıkların nelerden kaynaklandığı; kısacası işin takibi, kontrolü ve sonuçlandırılması imkansız hale gelmektedir. Kaldı ki; günümüz iş yoğunluğunda, belli bir zaman sürecinde birden fazla işin ve işlemin gerçekleştirilmesi gerekliliği karşımızda kaçınılmaz bir gerçek olarak dururken, işler her ne kadar yoğunlaşıp karmaşıklaşıyorsa da, hızla ilerleyen teknolojinin de bize çözümler üretmek için yol kat ettiğini bilmek; bu konularda çaresiz olmadığımızı bizlere hatırlatıyor.

Organizasyonunuzun büyüklüğü ve iş hacmine göre seçebileceğiniz hazır yazılım paketleri ya da yazılım firmalarınca size özel oluşturulmuş olan yazılım programları artık en büyük iş ortağınız olmuş durumdalar. İnsan gücü ve emeği ile altından kalkılamayacak işler, süreçler, kontroller ve daha pek çok artı katma değer, bu yazılımlar sayesinde gerçekleşmektedir. Bu avantajları sağlamanın tek şartı; iş alanınıza ve sizin ihtiyaçlarınıza en uygun yazılımı bulmak ya da bunu oluşturmaktır.

Eğer sizin ya da işletmenizin yapısına en uygun yazılımı edinmişseniz, bunun getirdiği avantajların neler olduğuna kısaca göz atalım;

* Zamandan tasarruf
* Bölümler arası eşzamanlı çalışma uyumu ve verimlilik artışı
* Süreçlerin aşamaları ve kontrolü
* Proje ya da süreç maliyetlerinin azaltılması, risklerin en aza indirgenmesi
* Faaliyet kontrolleri, stok takipleri, mali raporlamalar, muhasebe işlemleri gibi konuların kısa sürede yapılabilmesi
* Gelecek dönem projeksiyon çalışmalarında ihtiyaç duyacağınız tüm verileri toparlama imkanı

Tüm bunlar dışında, direkt etkisi yok gibi görünse de, iyi bir yazılımın size kazandıracağı katma değerler;

* Rakiplerinize göre fark yaratma
* Müşteri ya da çalışma ortaklarınız için güvenilirlik
* Markalaşma
* Rasyonel kararlar alma, değişen piyasa koşullarına göre konum almanızı hızlandırma

Tüm bu başlıklara ve faaliyet gösterdiğiniz çalışma kolunuza göre olmazsa olmazları gözden geçirdiğinizde, iyi bir yazılım size sorun olabilecek konuları ortadan kaldırır, organizasyonunuzun ihtiyaçları ve işleyişine paralel şekilde çalışarak sizleri daha ileriye taşır.
Size özel oluşturulmuş yazılımlar aynı zamanda oto kontrolü sağlamaktadır. Yani, iş akışlarında veya uygulamalarda yapılacak bir yanlışta, sistem bunu kabul etmeyecek ya da hata ile ilgili uyarıyı yapabilecektir. Bu da süreç içinde herhangi bir yanlışlığın yapıldığı anda düzeltilmesini sağlayacak, daha ileride içinden çıkılmaz bir durum oluşmasını engelleyecektir. Yeter ki, yazılım sizin için en uygun şekilde hazırlanmış olsun.

Bu gönderiyi paylaş